Viro-viikot Tampereella lokakuussa

Tampere-Tartto-seuran perinteiset Viro-viikot täyttävät 30 vuotta. Lokakuu onkin Tampereella Virokuu! Tapahtumat järjestetään tänä vuonna pääosin Kulttuuritalo Laikussa (Keskustori 4). Tänä vuonna ohjelmassa mm.

Jaan Kross. Kuva: Tuglas-seuran arkisto/ Harald Lepikson
Jaan Kross. Kuva: Tuglas-seuran arkisto/ Harald Lepikson

Arvo Pärt -tuttu ja tuntematon -näyttely

2.-12.10. Kulttuuritalo Laikun aulagalleriassa, vapaa pääsy.

Virolainen säveltäjäsuuruus Arvo Pärt täytti syyskuussa 85 vuotta. Arvo Pärt – tuttu ja tuntematon -näyttely kertoo säveltäjän taustasta, lapsuudesta, nuoruudesta ja kehittymisestä taiteilijana. Arvo Pärtin tarina on osa Viron tarinaa, se tuo kuulijan lähelle sitä ympäristöä ja kehityshistoriaa, joka on synnyttänyt monille tutuksi tulleen musiikin. Näyttelyn ovat tuottaneet Viron teatteri- ja musiikkimuseo ja vuonna 2018 perustettu Arvo Pärt -keskus

Totuus ja oikeus – Tõde ja õigus -elokuvan näytös

4.10. klo 16.00, Kulttuuritalo Laikun luentosalissa, vapaa pääsy

Elokuva perustuu yhteen virolaisen kirjallisuuden perusteoksista, A.H. Tammsaaren samannimisen romaanisarjan ensimmäiseen osaan. Riho Laurisaar esittelee elokuvan.

Huom! Vain 30 ensimmäistä pääsee sisään turvavälien vuoksi.

Jaan Kross 100 -luento

8.10. klo 18.00, Laikun luentosali, vapaa pääsy.

Jaan Krossin 100 -vuotisjuhlavuosi jatkuu! Toimittaja, kirjailija Juhani Salokannel kertoo tästä virolaisesta erikoisesti historiallisilla romaaneillaan myös suomalaisten sydämet valloittaneesta kirjailijasta.

Huom! Vain 30 ensimmäistä pääsee sisään turvavälien vuoksi.

Tutustu Jaan Krossiin Sirje Oleskin viro.nytin artikkelista.

Arvamusfestival-mielipidefestivaali

10.10. klo 14.00 – 15.30, Laikun musiikkisalissa, vapaa pääsy.

Entiset Suomen Tallinnan suurlähetystön suurlähettiläs Kirsti Narinen ja lehdistöneuvos Hannele Valkeeniemi johdattelevat keskustelua Viron ja Suomen suhteista monella eri yhteiskunnan alueella. Tervetuloa keskustelemaan, kannattaa ehdottomasti osallistua. Keskustelua johdattelevat henkilöt ovat olleet monien tapahtumien keskipisteessä työskennellessään Tallinnan Suomen suurlähetystössä aivan viime aikoihin asti.. Mielipidefestivaali alkuperäisessä muodossaan pyritään toteuttamaan ensi vuoden puolella, heti kun koronavirustilanne sallii.

Huom! Vain 50 ensimmäistä pääsee sisään turvavälien vuoksi.