SVYL:n jäsenseurat

Akaan Seudun Suomi-Viro Seura

www.akaanviroseura.yhdistysavain.fi
Puheenjohtaja: Eero Lehtonen
Puh. 040 145 3552
eero.t.lehtonen@gmail.com
Sihteeri: Riitta Mikkonen
puh. 040 741 36021
riitta.mikkonen@gmail.com

Eesti Lastering

www.eestilasteringhelsingis.com
eesti.lastering@gmail.com

Espoon Suomi-Viro-seura

Espoon Suomi-Viro-seuran Facebook-sivu
Puheenjohtaja: Reima T. A. Luoto
Puh. 050 439 2827
reima.luoto@kolumbus.fi

Helsinki-Tallinna-seura

http://hetas.wordpress.com/
Puheenjohtaja: Outi Rautio
outiprautio@gmail.com

Kangasalan räpinologit

http://kangasalanrapinologit.yhdistysavain.fi/
Puheenjohtaja: Johanna Helimäki
johanna.kankaro@gmail.com
Sihteeri: Päivi Kuikka
paivi.kuikka@gmail.com

Keravan Viro-seura

Puheenjohtaja: Veikko T. Valkonen
Puh. 0500 435 055
veikko.valkonen@vakes.fi
Sihteeri: Marika Aljas
aljasmarika@gmail.com

Keski-Suomen Viro-seura

www.keskisuomenviroseura.info
Puheenjohtaja: Jussi Hintikka
sihijus@gmail.com

Kouvolan Viro-seura

Puheenjohtaja: Paula Kossila
Puh. 040 197 5948
paula47kla@gmail.com
Varainhoitaja: Mikko Nikunen
Puh.  041 468 2975

Lapuan Suomi-Viro-seura

www.lapuansuomiviroseura.svyl.net
Puheenjohtaja: Martti Kaunismäki
martti.kaunismaki@aluetaito.fi
Varapuheenjohtaja: Paavo Latva-Rasku
paavo.latva-rasku@netikka.fi

Meri-Lapin Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Maire Pelttari
Puh. 040 541 9395
maire.pelttari@pp.inet.fi
Sihteeri: Olov-Erik Häkkinen
Puh. 040 527 03 91
olov-erik.hakkinen@pp.inet.fi

Mikkeli Eesti Keskus

mikkelieestikeskus.wordpress.com
Seuran Facebook-sivu
Toiminnanjohtaja: Eva Bellen
Puh. 0440 568 837
mikkelieestikeskus@gmail.com

Olutsilta – Õllesild

www.olutsilta.fi
www.facebook.com/groups/olutsilta
Puheenjohtaja: Päivi Söderström
sodispaivi@gmail.com
Sihteeri: Esa Chydenius
sihteeri@olutsilta.fi

Pohjois-Karjalan Viro-seura

Puheenjohtaja: Jarkko Kemppi
Puh. 050 517 3581
jarkko.kemppi@uef.fi
Sihteeri: Rael Seppänen
raelse@hotmail.com

Porin seudun Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Päivi Yli-Kauhaluoma-Nurmi
Puh. 050 436 1405
paivi.ylikauhaluoma@gmail.com
Sihteeri: Petteri Nurmi
Puh. 0400 562 308
petteri.j.nurmi@gmail.com

Rauman Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Juha-Lassi Tast
Puh. 044 549 9046
juha-lassi.tast@rauma.fi
Sihteeri: Marja-Riitta Ovaska
maikkiovaska@gmail.com

Riihimäen Suomi-Viro-yhdistys

www.facebook.com/Riihimäen-Suomi-Viro-Yhdistys-ry
Puheenjohtaja: Raimo Häkkinen
raimo.hakkinen@gmail.com
Sihteeri: Kari-Veli Lehtonen
puh. 050 582 3105
kariveli.lehtonen@gmail.com

Salon seudun Suomi-Viro-seura

www.salonsuomiviroseura.com
Puheenjohtaja: Maritta Alho
Puh. (02) 731 2693 tai 050 511 6835
maritta_alho@hotmail.com
Sihteeri: Kaija Kanervisto
kaija.kanervisto@gmail.com

Savonlinnan Viro-yhdistys

www.facebook.com/slnviroyhdistys
Puheenjohtaja: Kari Valovirta
Puh. 050 496 4737
kari.valovirta@gmail.com
Sihteeri: Kari Raatikainen
Puh. 050 553 5974
kari.raatikainen@spyder.fi

Suomalaisuuden Liitto ry

www.suomalaisuudenliitto.fi
Puheenjohtaja: Ilmari Rostila
Aurorankatu 7 A 1, 00100 Helsinki
Puh. (09) 442 824
toimisto@suomalaisuudenliitto.fi
ilmari.rostila@suomalaisuudenliitto.fi

Suomen-poikien perinneyhdistys

www.suomenpojat.fi
Puheenjohtaja: Risto Haimila
Puh. 040 152 0900
rhaimila@hotmail.fi
Sihteeri: Antti Moisio
Puh. 040 531 2606
antti_.moisio@pp.inet.fi

Tampere-Tartto-seura

tts.svyl.fi
Tampere-Tartto-seuran Facebook-sivu
Kulttuuritalo Laikku, Keskustori 4, 33100 Tampere
Puh. 044 241 9636
ttsry1989@gmail.com
Puheenjohtaja: Liisa Löyttyniemi
Puh. 050 561 1166
liisa.loyttyniemi@gmail.com
Sihteeri: Ulla Mononen
ullamononen@kolumbus.fi

Vaasa-Pärnu-seura

http://www.netikka.net/vaasaparnuseura/
https://www.facebook.com/VaasaParnuSeurary
Puheenjohtaja: Erja Saario
Puh. 0440 352 118
erjaksaario@gmail.com

Vakka-Suomen Viro-seura

Puheenjohtaja: Jaana Vasama
Puh. 050 560 6328
jvasama2@gmail.com
Sihteeri: Riitta Kilkku
riitta.kilkku@gmail.com
Puh. 050 573 1330

Valkeakosken seudun Suomi-Viro-seura

Puheenjohtaja: Marja-Leena Niskanen
marja-leenan@hotmail.fi
Sihteeri: Juha Valkama
Puh. 0400 739 773
juha.valkama@evl.fi

Varsinais-Suomen Viro-keskus

www.viro-keskus.fi
Varsinais-Suomen Viro-keskuksen Facebook-sivu
Vanha Suurtori 3, 20500 Turku
Toiminnanjohtaja: Kirsi Äyräs Puh. (02) 250 3359
toimisto@viro-keskus.fi
Puheenjohtaja: Mari Jurtom
Puh. 044 956 1822
mari.jurtom@gmail.com
Sihteeri: Duha Elsayed

Viljandin ystävät

www.viljandi.fi
Viljandin ystävien Facebook-sivu
info@viljandi.fi
Puheenjohtaja: Pirjo Ranki
prpirre@gmail.com
Sihteeri: Pekka Malvela
pekka.malvela@outlook.com

Viro-instituutin ystävät

www.viro-instituutti.fi
www.facebook.com/viroinstituutti
Puheenjohtaja: Marja Granlund
c/o Viron Suomen-instituutti
Eesti Maja – Viro-keskus, Sörnäisten rantatie 22 C, 00540 Helsinki
Puh. 09 669 805
info@viro-instituutti.fi

Virolaisen kulttuurin ystävät Virkku

Virkun Facebook-sivu
Puheenjohtaja: Marja-Liisa Liimatainen
Virkku ry, Eesti Maja – Viro-keskus, Sörnäisten rantatie 22 C, 00540 Helsinki
virkku.ry@gmail.com

Vironkielisen Opetuksen Seura
Eestikeelse Hariduse Selts

www.eestikeelsehariduseselts.fi
Puheenjohtaja: Helja Kirber
helja6@gmail.com